2.1.2 Життєвий цикл доменів

Статус доменного імені та цикл їх змінюваності

Інтервал з моменту появи можливості реєстрації доменного імені та до моменту його фактичного видалення визначає життєвий цикл доменного імені.

Життєвий цикл складається з таких основних етапів:

  1. Період фактичної реєстрації (Registered) - для більшості доменних зон він дорівнює мінімум 1 рік, але для деяких і кілька років.

  2. Період автоматичного продовження (Auto Renew Grace Period) період після закінчення оплаченого терміну дії, коли домен перестає працювати і протягом якого відновити роботу домену ще можна за звичайною ціною - є у більшості доменних зон, має період 25-45 днів, крім зон .de.eu.nl.pl.sk.be.dk.com.es.it.li.at.jp.ch.io.jobs.es.tm.sg, в яких домен відправляється на видалення відразу після закінчення терміну дії.

  3. Період відновлення домену після видалення (Redemption Grace Period) зазвичай триває близько 30 днів, за які домен все ще можна продовжити, але вже з оплатою штрафу, що перевищує вартість звичайного продовження в кілька разів. Цей період є майже у всіх доменних зонах, окрім, наприклад, .ru, .рф, .su, .at, .uk.

  4. Період фактичного видалення (Pending Delete) зазвичай триває близько 5 днів, які відновити домен вже неможливо і після якого домен стає вільним для відкритої реєстрації всім.

Перевірити стан домену зазвичай можна у висновку WHOIS про нього.

Кожен етап включає набір операцій і дій, які можна виконувати по відношенню до доменного імені. Загальна схема життєвого циклу доменного імені представлена малюнку:

Життєвий цикл доменів

У період свого життєвого циклу доменне ім’я може переходити з одного стану до іншого, з одного етапу до іншого. Загальна схема переходу між етапами представлена малюнку:

Переход из статусов домена