3.2.1 Логи веб-сайтів та налаштування логування

Банер Логи доступа та логи помилок – це важливий інструмент для веб-сайтів, що допомагає адміністраторам та розробникам відстежувати та аналізувати різноманітні події, що відбуваються на сервері.

Логи доступу (access.log) зберігають інформацію про кожен запит, який користувач робить до сервера веб-сайту. Вони включають в себе дані, такі як URL-адреси, методи HTTP (наприклад, GET, POST), статуси відповідей (наприклад, 200 для успішних запитів або 404 для ненайдених сторінок), а також інші деталі, які допомагають розуміти, як користувачі взаємодіють з веб-сайтом.

Логи помилок (error.log) фіксують будь-які помилки, що виникають під час обробки запитів на сервері. Це можуть бути помилки в програмному коді веб-сайту, недоступні ресурси або будь-які інші проблеми, які впливають на функціонування сайту.

Журнал запитів до сайту

Журнал доступу (access.log) – це файл, в якому зберігається інформація про всі HTTP-запити, що надходять на Ваш веб-сайт.

Інформуємо: звіт доступності access.log може містити наступну інформацію

  • IP-адреса клієнта: це адреса, з якої здійснено запит до сервера.
  • Дата та час звернення: вказує час та дату, коли був здійснений запит.
  • Метод HTTP-запиту: це метод, який використовується для запиту ресурсу, наприклад, GET або POST.
  • Статус відповіді сервера: це HTTP-код статусу, який показує, чи був успішно оброблений запит. Наприклад, 200 означає успішну відповідь, а 404 - ненайдений ресурс.
  • Інформація про веб-переглядачі: додаткова інформація про веб-переглядач, який використовує клієнт, наприклад, назва та версія браузера.

Журнал доступу

Лог помилок сайту

Журнал помилок (error.log) є дуже корисним під час відлагодження сайту, налаштування нових модулів/тем та встановлення скриптів. Наприклад, якщо Ви бачите білу сторінку чи помилки 40*/50* або інші, то перш за все потрібно переглянути записи журнала помилок для цього сайту, наприклад your.domain.com.error.log, в якому будуть відображені помилки php-обробника. Журнал помилок є найоптимальнішим способом контролю та виявлення помилок під час роботи та налаштування сайту.

Додатково можна зазначити, що журнал помилок може містити інформацію не лише про помилки php-обработчика, але і про інші помилки, які виникають під час роботи веб-сайту. Також він допомагає виявляти проблеми з конфігурацією сервера та інші технічні недоліки, що можуть впливати на коректну роботу веб-ресурсу.

Журнал ошибок

Налаштування логування

За замовчуванням для доменів включено обидва типи логів і виконується щоденна ротація. При ротації журнали обнуляються, а архіви переміщуються в директорію logs (~/logs), яку можна переглянути в розділі Менеджер файлів.

Змінити стандартні значення можливо під час створенння WWW-домену або редагування його налаштувань, в розділі World Wide Web - WWW домени, далі відкрийте властивості потрібного Вам сайту і перейдіть на вкладку Журнали

Змінити ротацію логів

Під час налаштувань є можливість:

  • Вимкнути/увімкнути ведення логів;
  • Змінити період ротації (щодня, щотижня, щомісяця);
  • Вказати максимальну кількість архівів, що зберігатиметься на сервері (по замовчувані встановлено значення 10);
  • Увімкнути/вимкнути AWStats (генератор звітів) і виконати його налаштування.

Статистика AWStats:

AWStats (скорочення від Advanced Web Statistics) – це інструмент веб-аналітики, який надає звіти про відвідування вашого сайту. Він аналізує інформацію з лог-файлів сервера та виводить отримані дані у вигляді таблиць та графіків. Для перегляду статистики потрібно використовувати посилання https://Ваш_домен.com/webstat/, для авторизації використовуйте Ваш логін і пароль від панелі управління хостингом.

Важливо: відключення логування на Ваших сайтах не рекомендується, оскільки це може ускладнити виявлення проблем у майбутньому.