5.1.2 Як змінити IP для поштового домену, PTR і ім’я хоста для виділеного IP

Банер Правильне налаштування IP-адреси та DNS-записів є необхідною умовою для стабільної роботи поштового сервера та забезпечення безперебійної доставки електронних листів. IP-адреса – це унікальний ідентифікатор, який дозволяє серверам і клієнтам знаходити один одного в Інтернеті. Поштовий сервер повинен мати коректно налаштовану IP-адресу, асоційовану з Вашим поштовим доменом.

Окрім налаштування IP-адреси, важливо також правильно конфігурувати DNS-записи для Вашого поштового домену. Це включає в себе MX-записи, які вказують на поштовий сервер, A-записи, які прив’язують домен до IP-адреси, та SPF-записи, що допомагають запобігти спаму. Коректна конфігурація цих записів дозволяє іншим серверам знаходити Ваш поштовий сервер і доставляти пошту без затримок.

Правильна конфігурація IP-адреси, Імені хоста (Hostname) та DNS-записів є ключовим кроком для забезпечення стабільної та ефективної роботи поштового сервера.

Зміна IP-адреси для поштового домену

Якщо Ви замовили додаткову IP-адресу, Ви можете призначити її для свого поштового домену. Залежно від типу послуги, це можна зробити різними способами:

1. Для послуг віртуального хостингу це можна зробити за допомогою графічного інтерфейсу панелі керування, в розділі E-MailПоштові домени.

Панель управління

2. Для послуг віртуальних/виділених серверів,з панеллю керування ISPManager4 Lite, змінювати потрібно за допомогою SSH. Потрібно підключитись до серверу та виконати наступні команди:

Примітка: Вам потрібно підставляти свій домен і свою IP-адресу. Ми використовуємо домен domain.com та IP 91.234.38.14 тільки як приклад.

 1. echo "domain.com:91.234.38.14;" >> /etc/exim4/domainips
 2. update-exim4.conf
 3. service exim4 restart

Ці команди змінять для поштового домену domain.com IP-адресу на 91.234.38.14, оскільки за замовчуванням використовується основний IP сервера, якщо встановлено поштовий сервер exim4.

Якщо використовується поштовий сервер postfix, додайте аналогічний рядок у /etc/postfix/domainips та перезавантажте postfix командою:

 1. service postfix restart

Примітка: якщо ви раніше змінювали IP-адресу для поштового домену вказаним вище методом, обов’язково зайдіть до файлу /etc/exim4/domainips та видаліть звідти колишній рядок прив’язки поштового домену до додаткового IP.

При зміні IP-адреси поштового домену потрібно дотримуватись наступних рекомендацій для встановлення записів DNS.

Приклад: коректне налаштування DNS-записів
Запис Тип Значення
mail A Основний_ip_сервера
pop A Основний_ip_сервера
smtp A Основний_ip_сервера
Основний_домен. MX mail
Основний_домен. MX mail
Основний_домен. TXT v=spf1 ip4:основний_ip_сервера ip4:доп_ip_поштового_домену a mx ~all

При налаштуванні DNS-записів важливо звернути увагу на наявність або відсутність крапки (.) в кінці назви запису. Правила використання крапки в таких випадках:

 • Для основного домену допустиме значення тільки з крапкою, приклад example.com.
 • Для піддоменів допустимі значення: www, mail, smtp (без крапок в кінці), до таких значень автоматинчо буде додаватись основний домен і в DNS буде мати загальний вигляд: www.example.com., mail.example.com., smtp.example.com..

Нижче наведений приклад, на якому використовується основний IP сервера 91.234.33.250 та додатковий для роботи пошти 91.234.33.213. По такому принципу потрібно налаштовувати DNS-записи.

DNS настройка

Зміна PTR

Важливо: при встановленні PTR (Reverse DNS) для IP-адреси рекомендується вказувати доменне ім’я, яке фізично працює з цією IP-адресою. Найкращим варіантом буде використання основного доменного імені, наприклад yourdomain.com.

Хоча деякі провайдери поштових послуг також приймають PTR-записи з субдоменами типу mail.yourdomain.com, існують певні ризики, що такі записи можуть бути відфільтровані як потенційний спам на деяких поштових серверах. Тому для уникнення будь-яких проблем з доставкою пошти рекомендується використовувати просто основне доменне ім’я без субдомену.

Для послуг хостингу зміна PTR можлива лише у разі замовлення виділеної IP-адреси. На деяких тарифах виділена IP-адреса надається автоматично:

 • Хостинг – виділену IP потрібно замовляти окремо, інакше використовуватиметься спільний PTR для серверу.
 • Преміум-хостинг – виділені IP надаються автоматично для тарифів, починаючи з Розширений.
 • Реселінг-хостинг – персональна IP доступна для будь-якого тарифу.

Для зміни PTR-запису (Reverse DNS) на хостингу з виділеною IP використовуйте панель керування ISPManager:

Зміна PTR

Спосіб зміни PTR-запису може відрізнятися залежно від типу послуги, яку Ви використовуєте. Докладніше про налаштування PTR-записів можете дізнятися в нашій інструкції .

Зміна Hostname для сервера

Зміна Hostname доступна лише для послуг віртуальних та виділених серверів, у Вас повинен бути доступ root.

Змінити значення Hostname можете у панелі керування ISPManager, у розділі Налаштування сервера → Параметри сервера, у полі Ім’я сервера.

Зміна Хостнейм

Також, можливо виконати зміну Hostname за допомогою SSH, потрібно підключитися до серверу та виконати наступну команду:

 1. sudo hostnamectl set-hostname your_hostname.com

Значення your_hostname.com потрібно замінити на Ваш домен.

Далі можете перевірити встановлене значення командою:

 1. hostnamectl

Важливо: для стабільної роботи доменної пошти вкажіть як PTR і Hostname Ваш поштовий домен, на якому ви створюватимете поштові скриньки, або будь-який домен, спрямований на цей IP. Оновлення PTR та Hostname відбувається протягом 6-24 годин.