3.7.1 Сервіси сервера. Як перезапустити HTTP, MySQL, SMTP та інші
Панель управління ISPmanager4, пропонує зручний спосіб керування системними сервісами, такими як HTTP, MySQL, SMTP, POP3, DNS. Вона дозволяє керувати цими службами як у зручному інтерактивному вигляді, в самій панелі управління, так і через командний рядок у терміналі, використовуючи SSH протокол. У цій статті ми детально розглянемо процес управління сервісами.
Управління системними сервісами за допомогою панелі управління ISPmanager4
У панелі управління ISPmanager4 доступний розділ, призначений для керування сервісами, що доступний під суперкористувачем root, у розділі Інструменти - Сервіси. В якому Ви побачите перелік доступних сервісів, таких як веб-сервер (Apache2
/Nginx
), бази даних (MySQL
/PostgreSQL
), поштові сервери (SMTP
/POP3
/IMAP
) та інші. Крім того, Ви матимете можливість перевірити поточний стан сервісу і за потреби увімкнути, вимкнути або перезавантажити його.
У разі пікового навантаження та відмови сервера деякі сервіси сервера можуть вимикатися, що веде до некоректної роботи. Якщо якийсь із сервісів зупинено, про що говорить синій індикатор – Ви можете перезапустити чи увімкнути його за допомогою кнопок керування.
Якщо запуск сервісу не відбувається – тоді потрібно підключатися через SSH і перевіряти сервіс вручну. У разі безуспішного запуску буде вказано помилку. Проблеми можуть бути різного характеру, наприклад конфлікт у файлі конфігурації, далі ми розглянемо як керувати службами за допомогою SSH.
Управління службами за допомогою SSH
За допомогою SSH Ви зможете керувати системними сервісами безпосередньо з командного рядка. Це надає більшу гнучкість і контроль над Вашими серверами. Ви можете запускати, зупиняти та перезапускати сервіси, переглядати їх стан і логи помилок, а також вносити зміни в конфігураційні файли. Цей метод особливо корисний для діагностики проблем та роботи з сервером у випадку, якщо панель управління недоступна або не працює належним чином. Важливо бути авторизованим в терміналі саме під root.
Приклади для кожного сервісу:
HTTP (Apache2):
- service apache2 restart
або
- systemctl restart apache2
Можливі команди: start
/stop
/restart
/status
start
: запускає службу.stop
: зупиняє службу.restart
: перезапускає службу.status
: показує стан служби (запущена або зупинена).
HTTP (Nginx):
- service nginx restart
або
- systemctl restart nginx
Можливі команди: start
/stop
/restart
/status
MySQL:
- service mysql restart
або
- systemctl restart mysql
Можливі команди: start
/stop
/restart
/status
SMTP (Exim4):
- service exim4 restart
або
- systemctl restart exim4
Можливі команди: start
/stop
/restart
/status
POP3/IMAP (Dovecot):
- service dovecot restart
або
- systemctl restart dovecot
Можливі команди: start
/stop
/restart
/status
DNS (Bind/Named):
- service bind9 restart
або
- systemctl restart bind9
Можливі команди: start
/stop
/restart
/status
Приведені вище команди перезапустять службу. У разі будь-яких проблем або невдачі, SSH надає можливість отримати докладну інформацію про помилки та діагностичні дані, які допоможуть у вирішенні проблеми.
Додатково: якщо неможливо авторизуватися на суперкористувача root
Ви можете перед командою ввести sudo, щоб підвищити свої привілеї до рівня адміністратора. Приклад:
- sudo service apache2 restart
або
- sudo systemctl restart apache2
Є дві команди, які дозволяють тимчасово отримувати привілеї суперкористувача в системі sudo та su. Однак вони мають різницю, яку варто розуміти – sudo дозволяє виконати одну або кілька команд від імені поточного користувача. У цьому випадку потрібен пароль саме поточного користувача, і система тимчасово підвищує його привілеї, а після виконання команди знову знижує їх.
Натомість, команда su вимагає пароль вже цільового користувача.
- su
Фактично, ця команда включає режим суперкористувача і дозволяє виконувати всі дії з підвищеними привілеями. Очевидно, що безпечніше використовувати sudo, оскільки ця команда дозволяє виконувати лише конкретні завдання з підвищеними привілеями, а не всі.
Описані вище варіанти можуть не бути доступними на кожному дистрибутиві, оскільки виконання команд може бути обмеженим на рівні безпеки.